KAFAYI BALIKLA BOZDUK

 

Sürekli karşılaştığım birkaç soru var ? Neden balık tutuyorsun? Neden bu kadar uğraşıyorsun ? , balıkçıdan alsana .. Neden tuttuğun balıkları suya iade ediyorsun ? Yemeyeceksen neden tutuyorsun? gibi ..

Benim balık merakımın olduğunu bilen insanların sorduğu  akla yatkın, basit mantık gelen ilk sorular bunlar oluyor.

Balık benim için mavi demek özgürlük demektir. Huzurumdur . Kafamı kaygılardan, stresden uzaklaştırmak, şehrin keşmekeşinden kaçıştır. Candan sevdiğim bir olaydır .Balıkçılık benim için spordur. Bazen hiç balık tutamazsınız, uygun şartlar oluşmamıştır bu benim için sorun değildir. Bu hobiyi candan yapan insanların bir levrek için sekiz saat durmaksızın at çek yaparak denizi oltasının ucundaki sahte yemiyle dövdüğünü görebilirsiniz. İşte bu gerçekten sportif bir faaliyettir. İki saat yamuk bir kayanın üzerinde durmaya çalışıp aynı zamanda sürekli oltanı denize sallamak SABIR ve dayanıklılık işidir. Ta ki o balığın oltanın ucundaki sahte yeme ilk vuruş anına kadar.

O vuruşu ipin vermiş olduğu feedback ile kamışın ucundan oltayı tuttuğunuz elinizin bileğine kadar o balığı hissedebilirsiniz. Beyniniz bir anda serotonin  ve dopamin ile uyarılır ve bütün yorgunluğunuz  o ana kadar ki bütün uğraşılarınızın hüsranı kaçar gider aklınızdan, herşey silinir tam o anda aklınızdan ve o balıkla baş başa kalırsınız. Tam bu anda balık ve senin aranda bir çekişme başlar. İstersen onu ekipmanının gücü kapasitesinde hunharca makineyi sararak kıyılatabilirsin ama bu pek heyecan vermez ve o hayvanın gücünü aşağılamış olursun  belki de şu yolu tercih edebilirsin.

Balığa şans vermek ve onun gücünü yüceltmek isteyebilirsin. Balık ilk hamlesini yaptığında sende ilk ve tek sert hamleni yaparsın. Bu zamanla kazanılan bir reflekstir. Eskilerin deyimiyle buna “balığı tasmalamak “ denir. Çok sert yaparsan balığın cinsene göre ağzı yırtılabilir ama kuvvetli bir balıksa sende kuvvetini ona göstermelisin. Diyelim ki balığı tasmaladık, balık o anda kurtulmak için elinden geleni en iyi şekilde yapıp sağa, sola, geriye veya bir kayanın altına kaçmak isteyecektir. İşte tam da burada hedef balığını iyi tanımalısın, her balığın karakteri farklıdır. Eşkina, karagöz gibi taş balıkları deliklere kaçarak ipinizin(misina) taşlara sürtünüp kesilmesine neden olabilir , iri bir lüferle baş etmesi zordur hızlı olmalısınız. Bu hissiyata (avını tanımlama) da sahipsiniz veya şans eseri herşey yolunda gitmiş olduğunu varsayalım balığın enerjisini harcamasına engel olmamalısınız ama bununda bir ölçüsü vardı. Balığı çok rahat bırakırsanız kolay kurtulur, ipteki o gerginliği sağlayıp boşluk bırakmadan yavaş yavaş kendinize çekmeye başlayabilirsiniz. Arada sırada sert kafa darbelerini hissediceksiniz, özellikle yassı ve iri balıkların vermiş olduğu sert ve güçlü kafa darbeleri çok heyecanlıdır. Bu çekişme sırasında makinenizin kalama ayarının da ara ara uygunluğunu kontrol edip balığın büyüklüğüne göre ayarlarını gözden geçirmeye çalışacaksın.

Balıkla mı uğraşacaksın , oltayı mı  tutacaksın . Yoksa makineyi mi ayarlayacaksın ? Hiç görmediğin sadece bileğinde hissedebildiğin bir güç ve beyninin en ince damarlarına salgılanan o kimyasalların verdiği  heyecan duygusuyla mı baş edeceksin .Bir bakmışsın balığı kıyılatmışsın, tam bu sırada suyun yüzeyine çıkan balığın büyüklüğünü göreceksin …

Offfff çok  büyük yardım edin !. kepçeee kepçeee !!! diye bağırırken yanında haybeye olta sallayan arkadaşın bir anda yanına koşacak ve o da balığın heybetini görünce bir anda o balığı kendi tutmuşçasına heyecan duyacak, eli ayağına karışacak kepçeyi açamayacak veya kepçe olmayacak o durumda, yanında taşıdığı bir sarı el bezi ile suyun kenarına inip balığı elinden kaydırmayacak şekilde  bez ile balığı ağzından öyle bir kavrayacak ki , balığı çıkardığında parmaklarını  balığın ağzında nasıl kilitlediğine o bile şaşıracak .

Tam bu sırada balığı tutan arkadaşım, sen o balık denize düşmesin diye dua edeceksin yapacak bir şeyin yok 🙂 Eğer o balığı çıkartmaya çalışırken düşerse onu düşünmek bile istemem. Bazen balığı sudan çıkartamadığın durumlar  da olacak ve onun yavaş yavaş yüzerek derinlere uzaklaştığını  izleyeceksin . Belki de bir hüzün çökecek anında ve birkaç saniye sonra onunla yaşadığın mücadelenin hissiyatı aklına gelecek ve özgürlüğüne daha hızlı kavuştuğu için sevineceksin yada küfredip malzemenin kalitesizliğine saydıracaksın .. Gerçi biz balığı yakalayıp çıkarmıştık dimi 🙂 oradan devam edelim.

Balığı çıkarttık.O çok yoruldu ama bizde yorulduk. Nabzının 160+ attığını fark edeceksin ve bir anda durup soluklanmak çok iyi gelecek sonra tekrar balığa dönüp o güzellikle vicdanın baş başa kalacak .Onu alıkoymak mı istiyorsun yoksa tekrar suya iade etmek mi  ? Eğer av limitinin üzerinde ve havyarsız bir balıksa onu almayı hakettin. Limit sınırlarında ise oralarda kararsız kalabilirsin  , beklide av limitinin biraz altındadır ama onu çok istersin , belki ilk balığındır, belki de ilk defa tuttuğun bir balıktır .. İster fotoğrafını  çek suya sal ister al evine götür pişir ailenle paylaş ama sen vicdanını dinle yavru ve havyarlı balığı geri sal , yaşasın ki o da yaşatsın .Cinsel olgunluğa erişmemiş en az bir kere yumurta dökmemiş balığı bizler almayız.  Eğer sen hunharca katliam yapacaksan hiç bu sularda dolaşma senin gözün çok aç , sen git balıkçıdan balığını al bizim güzel meralarımızın da  içine etme.!

 

Üç, beş  saat uğraşıp kısa  bir zaman sürecinde yaşayacağın şu heyecan senin bütün hafta işyerinde , evde orda burada yaşadığın negatif yükü atacak ve haftaya motive olmuş bir şekilde heyecanla başlayacaksın ..Taaaa ki hafta sonunu iple çektiğin , o güzel balıklarla buluşma anına kadar 🙂

Affetmek , anılarınızı  yazmak , hayvanları sevmek ve onlarla oynamak , onların hareketlerini izlemek  , gülümsemek , anın tadını çıkarmak , elektromanyetik alansız bir gün geçirmek , hiç denemediğin bir şeyi yapmak , ortam şartlarına göre taktikler değiştirmek  , bir anda heyecanlanıp bir anda kaybetmek serotonin ve dopamin salgılanmasına yardımcı olarak daha huzurlu ve mutlu hissetmemizi sağlar ve beynimiz için çok faydalıdır . İşte bu yüzden balık beyinliyiz , Kafayı balıkla bozmuşuz 🙂

 

 

 

 

26/06/2019 01:31

Mert  Kahraman

İstanbul/Güngören